Laserowa korekcja wzroku
Co to jest laserowa korekcja wzroku?
Laserowa korekcja wad wzroku (laserowa chirurgia refrakcyjna rogówki) to jedna z uznanych i bezpiecznych metod trwałego pozbycia się wad refrakcji takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Jest bezpieczną i komfortową alternatywą dla okularów i soczewek kontaktowych. Polega na odpowiednim ukształtowaniu laserem przedniej powierzchni rogówki, co w konsekwencji powoduje usunięcie lub istotne zmniejszenie wady.
Nasze lasery
Nowoczesne i bezpieczne technologie
W naszym Centrum zabiegi wykonujemy przy pomocy laserów – femtosekundowego i ekscymerowego, które w rękach doświadczonych chirurgów przynoszą zaplanowane efekty.
Zabiegi z użyciem nowoczesnych laserów dostępnych w Świecie Oka są procedurami w pełni bezpiecznymi i precyzyjnymi. Działający z częstotliwością 500 Hz laser ekscymerowy WaveLight® EX500 to obecnie najszybszy tego typu laser na świecie. Dzięki tak szybkiemu działaniu wiązka lasera nie jest w stanie uszkodzić żadnej struktury oka. Przed zabiegiem specjalne urządzenie skanuje rogówkę i tęczówkę zaznaczając charakterystyczne na niej punkty. Dzięki temu każdorazowo przed wykonaniem impaktu, laser sprawdza czy oko jest w prawidłowej pozycji. To tak zwany eye tracker. Eliminuje on do zera możliwość wykonania „strzału” w nieprawidłowe miejsce na rogówce. Nie musisz się martwić, że podczas zabiegu poruszysz okiem.
Sam zabieg laserowej korekcji wady wzroku trwa 15-20 minut i jest bezbolesny – przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym co zapewnia komfort pacjentowi.
Doświadczeni specjaliści chirurgii refrakcyjnej:
Ewa Lange
- Do tej pory wykonała ponad 25 tysięcy zabiegów laserowej korekcji wady wzroku
- Członek Europejskiego Towarzystwa Chirurgii Refrakcyjnej i Zaćmy (ESCRS) i Polskiego Towarzystwa Okulistycznego
- 17 lat związana z Pracownią Chirurgii Refrakcyjnej Kliniki Okulistyki w Katowicach jako jeden z pionierów laserowej korekcji wady refrakcji i leczenia stożka rogówki w Polsce
- 2010-2011 starszy asystent w Klinice Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie
- Doktorant Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
- Absolwentka studiów podyplomowych w zakresie Medycyny Estetycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- Autorka prac naukowych wygłaszanych na międzynarodowych i krajowych konferencjach oraz publikowanych w renomowanych czasopismach medycznych
- Przez wiele lat nauczyciel akademicki dla polskich i zagranicznych studentów
- Specjalizuje się w laserowej korekcji wad wzroku oraz zabiegach medycyny estetycznej okolicy oka i anti-aging
- Kursy i szkolenia: Hiszpania (Alicante) w klinice prof. Alio, Turcja (Istambuł), Indie (Agra), Gruzja (Tbilisi), USA (Philadelphia)
- Prywatnie uwielbia podróże i planowanie wyjazdów, narty, pływanie. W swojej pracy ceni najbardziej efekty zabiegów, które zmieniają jakość życia pacjenta już na drugi dzień
- Głównym celem w pracy z pacjentem jest wysłuchanie każdego i dopasowanie metody leczenia do oczekiwań pacjenta
Zakres korygowanych wad wzroku
Według najbardziej ogólnych zasad, do laserowej korekcji wad wzroku kwalifikuje się każdy pacjent, u którego od co najmniej roku obserwowana jest stabilna wada wzroku. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób między 21 a 45 rokiem życia. Wartość możliwej korekcji jest determinowana zwykle przez budowę oka pacjenta – grubość rogówki, rozmiar źrenicy w ciemności, keratometrię, rodzaj wady. Laserowa korekcja wady wzroku jest możliwa już od 18 roku życia, jednak bezwzględnie wada wzroku musi być ustabilizowana. Wszystkie przypadki ocenia lekarz kwalifikujący podczas szczegółowego wywiadu i badań.
Jakie wady możemy skorygować laserem?
Krótkowzroczność: do – 12,0 D
Nadwzroczność: do + 5,0 D
Astygmatyzm: od – 6,0 D do + 5,0 D
Astygmatyzm mieszany: do 5,0 D
Wizyta kwalifikacyjna jest jednym z najważniejszych elementów całego procesu wykonania laserowej korekcji wzroku. By zabieg był bezpieczny i skuteczny wykonujemy szereg badań i precyzyjnych pomiarów.
Kwalifikacja do laserowej korekcji
Kwalifikacja do zabiegu chirurgii refrakcyjnej w naszym Centrum Okulistycznym przebiega w kilku etapach, a sam proces wymaga zaangażowania zespołu ściśle ze sobą współpracującego optometrysty i okulisty.
Obejmuje:
- Szczegółowy wywiad z pacjentem – jest podstawowym i jednym z najistotniejszych elementów każdego badania. Odpowiednio przeprowadzony pozwala poznać wymagania wzrokowe oraz środowisko wzrokowe Pacjenta, do których dopasowuje się sposób korekcji. Historia korekcji oraz ewentualnych chorób oczu w przeszłości bądź chorób oczu występujących w rodzinie dają szansę na przewidzenie efektów stosowanych procedur oraz uniknięcie komplikacji.
- Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego z pachymetrią – pomiar ten pozwala na wykluczenie elementu ryzyka występowania u Pacjenta jaskry, która w swej pierwotnej, najczęściej występującej formie, nie jest przez Niego odczuwana. W naszym Centrum pomiar ciśnienia połączony jest z pachymetrią, czyli pomiarem grubości rogówki, której rozmiar wpływa na wysokość ciśnienia.
- Tomografię przedniego odcinka oka z pupilometrią – badanie to pozwala w bardzo szczegółowy sposób obserwować i opisywać anatomię przedniego odcinka oka (rogówki, komory przedniej, tęczówki razem ze źrenicą). Dodatkowo wykonywana pupilometria w warunkach skotopowych, czyli w zaciemnieniu, dostarcza specjaliście istotnych informacji na temat wielkości źrenicy po fizjologicznym rozszerzeniu. Warunkuje to dobór średnicy strefy optycznej działania lasera i pozwala na zniwelowanie ewentualnych aberracji optycznych po zabiegu, objawiających się rozbłyskami świateł (efektem „halo”) po zmierzchu.
- Topografię rogówki – kluczowe badanie w procesie planowania szczegółów zabiegu. Wynikiem badania są tzw. mapy rogówkowe, zarówno przedniej jak i tylnej powierzchni rogówki. Mapy w sposób graficzny pokazują w dużym powiększeniu kształt rogówki, na którą działa światło lasera podczas zabiegu. Przed zabiegiem analiza wyników topografii rogówki pozwala specjalistom wykryć ewentualne zaburzenia kształtu rogówki, a w trakcie zabiegu jest spersonalizowaną mapą działania dla chirurga i lasera.
Zdjęcie siatkówki - Badanie obiektywne wady wzroku – potocznie nazywane „komputerowym” dostarcza specjaliście wstępnych informacji na temat wad wzroku Pacjenta, weryfikowanych na kolejnym etapie subiektywnego badania wady wzroku.
- Badanie subiektywne wady wzroku przed i po porażeniu akomodacji – jest „właściwym” badaniem wady wzroku, ponieważ bazuje na odpowiedziach Pacjenta, na tym jak widzi i w jaki sposób reaguje na zmiany korekcji. Podczas badania przed porażeniem akomodacji specjalista wykonuje wspólnie z Pacjentem wiele testów mających na celu fizjologiczne rozluźnienie akomodacji i pomiar parametrów wzrokowych m.in. wady wzroku. W drugiej części, po porażeniu akomodacji, te same parametry mierzone są po farmakologicznym rozluźnieniu akomodacji, które uzyskuje się poprzez podanie odpowiednich kropli. Wyniki przed i po porażeniu akomodacji są dokładnie analizowane przez specjalistę w celu precyzyjnego zaplanowania zabiegu.
- Badanie widzenia obuocznego – obejmuje wiele testów m.in. pomiar ustawienia i ruchomości gałek ocznych, konwergencji, widzenia przestrzennego. W tej części badania specjalista analizuje widzenie Pacjenta na najwyższym poziomie, czyli percepcji obuocznej w przestrzeni i jest w stanie wykryć ewentualne adaptacje do zaburzeń widzenia obuocznego (zezów jawnych i ukrytych) takich jak tłumienie, brak fuzji, płaska fuzja. Pozwala to w szczegółowy sposób zaplanować ewentualną terapię widzenia/ćwiczenia przed lub po zabiegu dla stabilnego efektu korekcji wady wzroku oraz zwiększenia komfortu wzrokowego Pacjenta.
- Badanie obwodu siatkówki
- Sprawdzenie stanu zdrowia oczu – jest nieodzownym elementem każdego badania okulistycznego, podczas którego specjalista używając biomikroskopu analizuje obraz przedniego odcinka oka oraz siatkówki, zarówno przy wąskich i przy szerokich źrenicach.
Zabieg laserowej korekcji wzroku
W dniu zabiegu spędzisz w Świecie Oka od 2 do 3 godzin, włącznie z przygotowaniem i odpoczynkiem po. Przed zabiegiem wspólnie z lekarzem chirurgiem omówisz wszystkie ustalenia. W wygodnym pokoju w Strefie Pacjenta, pielęgniarka poprosi Cię o przebranie się w strój ochronny (uniform, czepek i obuwie ochronne) oraz podane zostaną krople znieczulające oczy. Sam zabieg potrwa około 15-20 min. Jest bezpieczny, szybki i bezbolesny. Pielęgniarka poprosi Cię o położenie się na specjalnym łóżku zabiegowym, zostanie odkażona okolica oczu, a powieki zostaną unieruchomione, żeby zapobiec mruganiu. W żadnym momencie zabiegu nie czuje się bólu. Na koniec zostaną założone specjalne soczewki opatrunkowe i wtedy udasz się na odpoczynek do pokoju pozabiegowego w Strefie Pacjenta.
Metody laserowej korekcji wzroku
Przed zabiegiem laserowej korekcji wzroku oczy muszą być w dobrej kondycji. Jeśli wykryjemy schorzenia narządu wzroku, leczymy je przed wykonaniem zabiegu. Większość osób kwalifikuje się do laserowej korekcji wzroku, u części lekarz może zaproponować alternatywne rozwiązanie np. w postaci soczewek fakijnych lub refrakcyjnej wymiany soczewki.
Wybór metody laserowej korekcji wzroku uzależniony jest od wyników badań kwalifikacyjnych, wady pacjenta, anatomii oka, wskazań medycznych oraz trybu życia pacjenta z uwzględnieniem oczekiwań i wymagań wzrokowych.
Najlepsza metoda laserowej korekcji wady wzroku to taka, która jest najbezpieczniejsza dla pacjenta i przyniesie zaplanowany rezultat.
Metody dostępne na rynku podzielone są według sposobu odsłonięcia istoty właściwej rogówki, czyli z utworzeniem płatka (głębokie) oraz z usunięciem nabłonka (powierzchniowe).
W Centrum Okulistycznym Świat Oka korekcję wzroku wykonujemy dwoma rodzajami metod: FemtoLASIK (płatkowa) oraz EBK (powierzchniowa).
Metoda FemtoLASIK jest obecnie na świecie uznawana za „złoty standard” chirurgii refrakcyjnej dla metod płatkowych. Nowoczesny zabieg wykonany przy użyciu dwóch laserów: femtosekundowego do utworzenia tzw. płatka oraz ekscymerowego do kształtowania rogówki. Metoda FemtoLASIK zapewnia szybki powrót do normalnego funkcjonowania – pacjent widzi ostro bezpośrednio po zabiegu, ostrość wzroku stabilizuje się do 4 tygodni.
W metodzie EBK nabłonek rogówki, warstwa po warstwie, usuwa się przy pomocy jednorazowego urządzenia – epikeratomu a następnie rogówkę poddaje się działaniu lasera ekscymerowego. Prawidłowe widzenie po zabiegu powierzchniowym pojawia się zwykle po około 2-4 tygodniach.
Każda z metod może być wzbogacona o opcję Topo Guided, umożliwiającą skorygowanie niedoskonałości całej rogówki i uzyskanie, przy jednoczesnej korekcji wady, możliwie idealnego jej kształtu, co poprawia właściwości refrakcyjne całego układu optycznego.
Cennik
Decydując się na wykonanie zabiegu w Świecie Oka, pomniejszymy jego cenę o koszt wykonanej kwalifikacji (dotyczy kwalifikacji wykonanych od lutego 2024)!
Najczęstsze pytania
W dniu zabiegu spędzisz w Świecie Oka od 2 do 3 godzin, włącznie z przygotowaniem i odpoczynkiem po. Przed zabiegiem wspólnie z lekarzem chirurgiem omówisz wszystkie ustalenia. W wygodnym pokoju w Strefie Pacjenta, pielęgniarka poprosi Cię o przebranie się w strój ochronny (uniform, czepek i obuwie ochronne) oraz podane zostaną krople znieczulające oczy. Sam zabieg potrwa około 15-20 min. Jest bezpieczny, szybki i bezbolesny. Pielęgniarka poprosi Cię o położenie się na specjalnym łóżku zabiegowym, zostanie odkażona okolica oczu, a powieki zostaną unieruchomione, żeby zapobiec mruganiu. W żadnym momencie zabiegu nie czuje się bólu. Na koniec zostaną założone specjalne soczewki opatrunkowe i wtedy udasz się na odpoczynek do pokoju pozabiegowego w Strefie Pacjenta.
Największą zaletą zabiegu chirurgii refrakcyjnej, w tym laserowej korekcji wzroku jest to, że oferuje nam życie bez okularów i soczewek kontaktowych. Krótki zabieg laserowy pozwala zapomnieć o wadzie wzroku, zapewniając dobrą ostrość wzroku w każdych warunkach. Należy podkreślić, iż dzięki kompleksowym badaniom kwalifikacyjnym, uwzględniającym widzenie przestrzenne i stan powierzchni oka oraz wiedzy specjalistów, zostaną Ci przedstawione wszystkie możliwości, z których możesz skorzystać.
Zabiegi z użyciem nowoczesnych urządzeń dostępnych w Świecie Oka są procedurami w pełni bezpiecznymi i precyzyjnymi. Dzięki odpowiedniej kwalifikacji oraz dostosowanej do Pacjenta metodzie korekcji powikłania są bardzo rzadkie i najczęściej obejmują zaburzenia powierzchni oka, które są odwracalne.
Astygmatyzm (niezborność) jest wadą wzroku, która dotyczy niemal każdego. Nasza rogówka nie jest idealnie okrągła. Mała wada wzroku jest bardzo często niezauważalna, ale przy większym astygmatyzmie widzenie zarówno w bliży jaki i dali staje się rozmazane i uciążliwe. Bez względu na jak duża jest wada, astygmatyzm trzeba leczyć, a właściwie to skorygować. Jedną z metod leczenia astygmatyzmu jest korekcja laserowa. Jest to zabieg, który usuwa wadę a nie tylko towarzyszące jej objawy jak w przypadku okularów czy soczewek.
Zabieg laserowej korekcji wzroku wykonuje się na obojgu oczach. Istnieją szczególne przypadki wykonania zabiegu na jednym oku w sytuacji drugiego niewidzącego oka.
Przez kilka dni po zabiegu zalecamy ograniczyć długotrwałą pracę wzrokową. Jeżeli zalecenia po zabiegu nie mają wpływu na wykonywaną pracę, można od razu wrócić do obowiązków zawodowych. Proces regeneracji i stabilizacji widzenia zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu, ale również od wybranej metody laserowej korekcji wady wzroku.
- Należy uważać na wszelkie gwałtowne ruchy w okolicy oka oraz nie pocierać ani nie przyciskać powiek czymkolwiek.
- Należy uważać na oko podczas kąpieli – żeby nie dostało się do niego mydło czy szampon.
- W pierwszych dniach należy ograniczyć pracę z komputerem.
- W pierwszych 72 godzinach po zabiegu można odczuwać ból oka lub mieć uczucie ciała obcego pod powieką. Należy zaopatrzyć się w tabletki przeciwbólowe.
- W ciągu kilku dni po zabiegu należy unikać wysiłku fizycznego, prowadzić oszczędny tryb życia, nie należy podnosić ciężkich przedmiotów.
- Zaleca się nie prowadzić pojazdów w ciągu kilku dni po zabiegu.
- Do 6 miesięcy po zabiegu należy unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i solarium. Należy używać okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV400 w słoneczne i pochmurne dni.
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy pojawienia się stanu zapalnego natychmiast zgłosić się do naszego lekarza okulisty.