Okulistyka dorosłych
Okulistyka dorosłych zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką chorób oczu u osób po 18. roku życia. Regularne wizyty u okulisty są kluczowe dla utrzymania dobrego stanu zdrowia oczu i zapobiegania poważnym schorzeniom gałki ocznej.
Jak wygląda konsultacja okulistyczna
Konsultacja okulistyczna rozpoczyna się od badań wstępnych, podczas których wykonywany jest pomiar autorefrakcji, ciśnienia wewnątrzgałkowego (tonometria), grubości rogówki (pachymetria), krzywizny rogówki (keratometria) oraz zdjęcie dna oka bez użycia kropli rozszerzających źrenicę. Następnie pacjent kierowany jest do gabinetu lekarza, gdzie przeprowadzany jest wywiad medyczny, podczas którego pacjent opisuje swoje objawy i historię zdrowia oczu. W kolejnym etapie lekarz przeprowadza badania wzroku, takie jak pomiar ostrości widzenia, badanie przedniego odcinka gałki ocznej z użyciem lampy szczelinowej oraz analizuje wykonane zdjęcie dna oka. Na podstawie wyników diagnozuje ewentualne schorzenia i zaleca leczenie.
Kiedy warto umówić wizytę u okulisty
Wizytę u okulisty warto umówić przy wystąpieniu objawów, takich jak pogorszenie widzenia, ból oczu, zaczerwienienie czy mroczki. Specjaliści zalecają regularne wizyty profilaktyczne –– zaleca się kontrolę oczu co najmniej raz na dwa lata, a po 40. roku życia co roku, aby wcześnie wykryć i leczyć potencjalne problemy ze zdrowiem narządu wzroku.
Wizyta u lekarza specjalisty angioobrazowania i chorób siatkówki
Wizyta angioobrazowania i chorób siatkówki dedykowana jest osobom z podejrzeniem chorób naczyń, jak i samej siatkówki, czyli wewnętrznej błonie gałki ocznej, która odpowiada za odbiór impulsów świetlnych docierających do gałki ocznej. Przebieg wizyty obejmuje m.in. badanie angiograficzne, które wykonuje okulista wyspecjalizowany w tej dziedzinie. W Centrum Okulistycznym Świat Oka lekarzem specjalizującym się w chorobach siatkówki jest dr hab. n. med. Joanna Gołębiewska, prof. Uczelni Łazarskiego. Podczas wizyty diagnozowane są choroby takie jak retinopatia cukrzycowa, zakrzepy żylne, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD) oraz odwarstwienie siatkówki, czy obrzęk plamki.
Wizyta u lekarza specjalisty powierzchni oka i chorób rogówki
Wizyta u lekarza specjalizującego się w schorzeniach powierzchni gałki ocznej i chorobach rogówki dedykowana jest osobom z problemami, takimi jak suchość oka, zapalenie, blizny rogówki czy stożek rogówki. Przebieg wizyty obejmuje szczegółowe badanie rogówki i powierzchni oka w lampie szczelinowej oraz opcjonalne wykonane badania oceny filmu łzowego z meibografią wykorzystując urządzenie ICP OSA TearScope/Meibograph producenta SBM. W Centrum Okulistycznym Świat Oka lekarzem specjalizującym się w powierzchni oka, chorobach rogówki i zespole suchego oka jest dr n. med. Anna Maria Ambroziak. Do diagnozowanych chorób należą m.in. suche oko, infekcje rogówki, stożek rogówki, dystrofie rogówki oraz blizny po urazach czy operacjach.