Nowoczesny sprzęt

Zatrudniamy  doświadczonych specjalistów, aby mieć 100% pewności, ze Twoje oczy są
 w dobrych rękach.

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi stosujemy najnowsze metody, które pozwalają nam leczyć i diagnozować naszych pacjentów w bezpieczny i skuteczny sposób. 

Uznani lekarze

Szybkie terminy

Możesz nie wiedzieć, że chorujesz na AMD.  Dlatego nie zwlekaj i wykonaj wszystkie potrzebne badania w jednym miejscu.

Poznaj lekarzyZobacz urządzeniaSprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka

Niestety przyczyna zwyrodnienia plamki nadal nie jest całkowicie wyjaśniona. Na pewno wiemy, że jest to główna przyczyna upośledzenia wzroku w krajach wysoko rozwiniętych (50% społeczeństwa, nie licząc wad wzroku). Wiemy też, że zwyrodnienie plamki najczęściej dotyka:

 • osób po 50. r.ż.
 • ludzi rasy białej
 • kobiet
 • osób z jasnymi tęczówkami
 • kiedy w rodzinie ktoś choruje/chorował na AMD
 • palących papierosy
 • osób z otyłością 
 • przy nadwzroczności
 • ludzi ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi
 • kiedy oczy są wystawione na przewlekłą ekspozycję na światło widzialne

Zapraszamy na Merliniego 9 na warszawskim Mokotowie!

Lub skorzystaj z rezerwacji online:

Rezerwacja online >

Czas wykonania zabiegu zazwyczaj nie przekracza 10 min. i nie wymaga pobytu pacjenta w szpitalu.

Czy jesteś w grupie ryzyka?

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) 

AMD (ang. Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki związane z wiekiem jest przewlekłą i postępującą chorobą oczu, która prowadzi do ciężkiego centralnego uszkodzenia wzroku a w konsekwencji nieleczenia do całkowitej ślepoty. Czytaj więcej...

Obecnie ok. 1,9 mln osób w Polsce choruje na zwyrodnienie plamki związane z wiekiem i co roku przybywa ok. 22 tys. chorych.

Czym jest AMD?

Jakie są objawy?

 • w pierwszej fazie choroby pojawia się utrudnione czytanie

 • krzywienie się linii prostych

 • falujące, zdeformowanie kształty obserowanych przedmiotów

 • wrażenie zmiany wielkości oglądanych przedmiotów

 • obserwowanie bladych i mniej kontrastowych kolorów 

 • obserwowanie mroczków w centralnym polu widzenia

 • na początku mniejsze a potem znaczne obniżenie ostrości wzroku w patrzeniu na wprost (uszkodzone widzenie centralne)

 • w zaawansowanym stadium pojawia się ciemna plama w środku pola widzenia

Sprawdź, czy nie chorujesz na zwyrodnienie plamki. Przeprowadź samodzielnie badanie wzroku w domu!

Pobierz i wydrukuj

Test Amslera

Badanie przeprowadź zgodnie z zaleceniami na teście.
Jeśli widzisz krzywe linie lub nierówności/nieregularności bądź plamę, koniecznie skonsultuj się z lekarzem okulistą!

Zadzwoń i umów się na wizytę!

Istotną kwestią w leczeniu AMD jest wczesna diagnoza. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej i rewolucyjnej terapii laserem 2RT 
we wczesnym stadium choroby postaci suchej zyskujemy możliwość utrzymania dobrego wzroku do końca życia. Chorobę można zatrzymać już na początku!

Jak leczyć zwyrodnienie plamki? Laser 2RT.

Zabieg laserowej rewitalizacji siatkówki 2RT - wykorzystywany w terapii wczesnego suchego AMD to bezbolesny, nieinwazyjny zabieg laserowy, który stymuluje naturalny proces regeneracji nabłonka siatkówki. Nanosekundowe (krótsze niż milisekundowe) impulsy światła laserowego o niskiej energii pobudzają komórki do odbudowy - powstają nowe, przy jednoczesnej ochronie wrażliwych struktur oka i bez termicznych uszkodzeń sąsiednich komórek. Obserwujemy wtedy znaczne zmniejszenie lub/i zanik druzów oraz poprawia się transport substancji odżywczych do siatkówki oka.

Niewątpliwą zaletą terapii 2RT jest jej bezpieczeństwo i dobre rezultaty. Badania kliniczne nie wykazały komplikacji i efektów ubocznych. Bardzo ważna w całym procesie terapii laserem 2RT jest kwalifikacja pacjenta. Nasza placówka jako jedna z niewielu w Polsce posiada certyfikację na wykonywanie terapii laserowej rewitalizacji siatkówki 2RT i przestrzega międzynarodowych procedur terapii. 

Jak leczyć zwyrodnienie plamki? Iniekcje doszklistkowe.

Iniekcje doszklistkowe wykonuje się ultra cienką igłą, którą wprowadza się do ciała szklistego – galaretowatej substancji wypełniającej gałkę oczną, stąd nazwa zabiegu. Podczas zabiegu nie odczuwa się bólu, ponieważ oko jest poddane znieczuleniu. Głównym celem iniekcji doszklistkowej jest spowolnienie lub zatrzymanie wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych a tym samym postępu choroby, a w niektórych przypadkach nawet poprawy widzenia. Aby leczenie przyniosło rezultaty, konieczna jest seria zastrzyków, których ilość, odstępy wstrzyknięć i czas kuracji określa lekarz. Specjalista zleca odpowiedni lek anty-VEGF.

W Centrum Okulistycznym Świat Oka kwalifikacje do leczenia anty-VEGF oraz iniekcje doszklistkowe wykonuje
 dr hab. n. med. Joanna Gołębiewska.

Iniekcje doszklistkowe preparatami anty-VEGF - obecnie najpowszechniejsza i najskuteczniejsza metoda leczenia wysiękowej postaci AMD inhibitorami czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego.

Brolucizumab to innowacyjna molekuła 
w leczeniu wysiękowego AMD. 
Terapia już dostępna w Świecie Oka. 

Przeczytaj na naszym bloguPrzeczytaj na naszym blogu

Nowoczesne Centrum Okulistyczne w Warszawie 

Postać sucha AMD jest najczęściej występującym stadium wśród osób chorych na zwyrodnienie plamki i dotyczy ok. 80-90% przypadków. Charakteryzuje się wolniejszym przebiegiem i stopniowym ograniczeniem centralnego pola widzenia. Jest łagodniejszym stanem choroby rozwijającym się w ciągu miesięcy lub lat. Niestety rozwijająca się choroba może przekształcić się w zaawansowane stadium wysiękowe, a chory nawet może sobie nie zdawać sprawy, że choruje, ponieważ we wczesnym stadium niewyraźne widzenie najczęściej dotyczy najpierw jednego oka. Drugie oko w tym czasie “nadrabia”  jakość widzenia.

W postaci suchej AMD w obrazie klinicznym siatkówki występują tzw. druzy. Są to żółtawe złogi produktów przemiany materii siatkówki, które skupiają się w okolicy plamki żółtej powodując zaburzenia widzenia. 

Postać sucha może się również charakteryzować tzw. zanikiem geograficznym (zaawansowana postać sucha). W obrazie siatkówki wygląda on jako ograniczony, owalny obszar w plamce spowodowany zanikaniem fotoreceptorów i naczyń włosowatych naczyniówki. Zanik powoduje spadek ostrości widzenia.


Postać mokra (wysiękowa) AMD występuje rzadziej i dotyczy 10-20% chorych na zwyrodnienie plamki. Jednak przebieg tego stadium jest gwałtowny, powodując nagłą i rozległą utratę wzroku nawet w ciągu kilku tygodni. Najpierw chory widzi “falujące” linie proste a z czasem przed oczyma pojawia się szara lub czarna plama. Ta postać ma znacznie gorsze rokowania i wymaga wdrożenia natychmiastowej terapii.

W postaci wysiękowej AMD w oku rozwijają się nowe, patologiczne naczynia krwionośne powodując uniesienie siatkówki, dlatego obserwujemy falowanie linii prostych i kształtów. Następnie te cienkie, nowoutworzone naczynka pękają i rozlewają krew pod siatkówką, prowadzi to do zniszczenia jej prawidłowej struktury, co daje obraz ciemnej plamy przed oczami. Powstawanie nowych naczynek jest spowodowane zwiększoną aktywnością czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego (VEGF- vascular endothelial growth factor).

Należy pamiętać, że wczesne stadium suche prawie zawsze przechodzi w zaawansowaną formę, jednak specjaliści nie są w stanie określić w przypadku każdego pacjenta czy i kiedy postać sucha przekształci się w postać mokrą AMD.

W zwyrodnieniu plamki związanego z wiekiem wyróżniamy dwie postacie: suchą i mokrą (wysiękową). Postać mokra jest już zaawansowanym stadium choroby i prawie zawsze poprzedza ją postać sucha.

Jakie są postacie AMD?

Diagnoza i leczenie

Nowoczesne terapie

Doświadczeni specjaliści

Merliniego 9

Zadzwoń i zapytaj o szczegóły

Zadzwoń w godzinach 8:00 - 20:00 

Teraz zabieg laserowej rewitalizacji siatkówki 2RTpromocyjnej cenie.

2 500 zł

1 990 zł

3 800 zł

4 000 zł

jedno oko

oboje oczu

Teraz zabieg laserowej rewitalizacji siatkówki 2RT w PROMOCYJNEJ cenie. 

keyboard_arrow_up