Blog
Rodzaje soczewek stosowanych podczas zabiegów refrakcyjnej wymiany soczewki
Jakość widzenia wpływa na jakość naszego życia – w bardzo wielu jego aspektach. Refrakcyjna wymiana soczewki to zabieg, który przywraca ostrość i jakość widzenia. Na czym dokładnie polega i dla kogo jest przeznaczony?
Refrakcyjna wymiana soczewki (RWS) – czym jest?
Widzimy dzięki temu, że do naszych oczu dostaje się światło: przechodzi ono przez rogówkę i soczewkę do tylnej części oka, gdzie w siatkówce powstaje przekazywany do mózgu obraz. Oczy są niesamowicie sprawnym mechanizmem, jednak wraz ze zmianami środowiskowymi i wzrostem liczby wad wzroku coraz więcej z nas potrzebuje korekcji wad refrakcji.
Skutecznym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny – polegający na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej odpowiednio dobraną soczewką sztuczną. Efekt takiego zabiegu jest trwały, jakość widzenia poprawia się niemalże natychmiast, a dodatkowo – zastosowane soczewki mogą jednocześnie korygować wszystkie niemiarowości w układzie optycznym i pozwalają na widzenie bez okularów na każdą odległość.
Jakie rodzaje soczewek stosuje się przy zabiegach RWS?
Główne rodzaje soczewek stosowanych w zabiegach RWS to:
- Soczewki wieloogniskowe – to najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązanie. Dzięki nim można całkowicie uniezależnić się od noszenia okularów: dzięki swojej konstrukcji zapewniają wysoką jakość widzenia zarówno do dali, jak i do bliży.
- Soczewki jednoogniskowe – dobierane tak, by zapewniać wyraźne widzenie do dali.
- Soczewki AcrySof IQ Vivity – soczewki o wydłużonej ogniskowej. Redukują efekt halo i olśnienia, zapewniają bardzo dobrą jakość widzenia do dali i bliży, zarówno w jasnym, jak i w przytłumionym świetle.
Soczewki wykorzystywane w refrakcyjnej wymianie soczewki mogą także korygować konkretne wady wzroku:
Soczewki toryczne korygujące astygmatyzm – ich odpowiednia konstrukcja umożliwia wyrównanie astygmatyzmu
Soczewki korygujące dalekowzroczność i krótkowzroczność – po umieszczeniu ich w miejscu naturalnej soczewki oka można często zrezygnować z noszonych wcześniej okularów.
Dodatkowo, soczewki RWS posiadają filtr UV oraz filtr światła niebieskiego, szczególnie przydatny osobom pracującym regularnie przed ekranem komputera.
Dobre soczewki wewnątrzgałkowe – co je wyróżnia?
Soczewka soczewce nierówna. Te wysokiej jakości mogą zapewnić doskonałe, wyraźne widzenie – trzeba jednak wiedzieć, na jakie parametry soczewek należy zwracać uwagę. Soczewki dobrej jakości cechują się:
- Asferycznością – tylko taka budowa gwarantuje najwyższą jakość widzenia, szczególnie przy słabym świetle.
- Hydrofobowością – która może zmniejszać ryzyko powstania zaćmy wtórnej. Soczewki wykonane z wysokiej jakości, biokompatybilnych materiałów są stabilne i nie podrażniają delikatnych struktur oka.
- Filtrem UV – zapewniającym ochronę przed szkodliwym promieniowaniem.
- Filtrem światła niebieskiego – zmniejszającym ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.
Jakie wady wzroku korygują soczewki wewnątrzgałkowe?
Soczewki wewnątrzgałkowe umożliwiają korygowanie określonych wad wzroku. Wyróżnia się wśród nich między innymi:
- Dalekowzroczność
- Krótkowzroczność
- Astygmatyzm
- Prezbiopię
Warto pamiętać, że jeśli zależy nam na zabiegu wykonanym w ramach refundacji NFZ – możemy skorzystać jedynie z niektórych soczewek jednoogniskowych oraz jednoogniskowych torycznych, jeśli nasz astygmatyzm jest równy lub większy niż 2 dioptrie. Soczewki premium, oraz te związane z mniejszymi wartościami astygmatyzmu dostępne są jedynie w ramach zabiegu odpłatnego, a średnio co druga osoba w naszej populacji ma wadę cylindryczną. Obowiązujące aktualnie przepisy nie przewidują możliwości dopłacenia do lepszej soczewki podczas zabiegu refundowanego.
Czy zabieg RWS trzeba powtarzać?
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki wykonywany jest jednorazowo, a jego efekty są trwałe – nie ma konieczności ponownej wymiany soczewki. Po zabiegu nie ma już ryzyka zaćmy, a tylko u niektórych z upływem lat, w rzadkich przypadkach może dojść do wystąpienia zaćmy wtórnej, której symptomy przypominają objawy “zwykłej” zaćmy. Zaćma wtórna to zmętnienie tylnej torebki własnej soczewki oka leczone za pomocą nieskomplikowanego zabiegu laserowego (kapsulotomia YAG).
Z różnymi wadami wzroku boryka się obecnie już ponad 72 proc. Polaków. Na szczęście – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, wysoką jakość widzenia można zapewnić każdemu Pacjentowi. Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki ułatwia wykonywanie wszelkich aktywności i na stałe poprawia wzrok, często umożliwiając całkowitą rezygnację ze stosowanej dotychczas korekcji.