Blog
Opadające powieki a wzrok – kiedy konieczny jest zabieg?
Opadające powieki to defekt estetyczny, jak i funkcjonalny, który negatywnie wpływa na komfort codziennego życia. Aby pozbyć się tego problemu, można poddać się odpowiedniemu zabiegowi. Warto wiedzieć, kiedy staje się on konieczny i czy opadanie powiek może również działać niekorzystnie na wzrok.
Jak rozpoznać opadające powieki?
Opadająca powieka to dolegliwość, którą dość łatwo zauważyć. Opisywane zaburzenie polega na nieprawidłowym (niskim) ustawieniu brzegu powieki górnej jednego lub obu oczu.
Opadające powieki nadają twarzy smutny, zmęczony wygląd, w znacznym stopniu pogarszając widzenie, ograniczając jego pole i ostrość wzroku. Opadanie powiek nierzadko bywa przyczyną bólów głowy, jak również zmian w układzie mięśniowo-szkieletowym oraz dolegliwości bólowych szyi i karku. Dzieje się tak dlatego, gdyż osoby zmagające się z problemem opadania powiek, aby lepiej widzieć, unoszą brwi ku górze lub ustawiają głowę w nienaturalny sposób, odchylając ją ku tyłowi.
Czy opadające powieki mogą powodować wady wzroku?
Niestety tak. Jeśli schorzenie jest wrodzone lub pojawi się w pierwszych latach życia dziecka może prowadzić do dysfunkcji wzroku. Ograniczenie pola widzenia, a także zaburzenia optycznej osi widzenia wymuszają na mózgu osoby dotkniętej tym problemem konkretne reakcje. Po pewnym czasie zaczyna on „wykluczać” oko, które przesłania powieka, co szybko prowadzi do rozwoju niedowidzenia, a to, jeśli nie będzie w żaden sposób leczone, może z czasem prowadzić do stałej utraty ostrości widzenia (wiąże się ona nierozerwalnie stłumieniem bodźców, jakie docierają do oka).
Kiedy należy zoperować opadające powieki?
Do pewnego momentu opadająca powieka stanowi jedynie defekt kosmetyczny, który denerwuje przede wszystkim swoją estetyką. W chwili, gdy górna powieka zaczyna zasłaniać źrenicę, problem należy uznać za schorzenie. W takim wypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna.
Kto kwalifikuje się do zabiegu? Jakie są wskazania do operacji opadniętej powieki?
Ponieważ opadnięcie powiek stanowi nie tylko defekt kosmetyczny ale w większości przypadków prowadzi również do zaburzeń czynnościowych (ograniczenie pola widzenia, pogorszenie ostrości wzroku, trudności w czytaniu, trudności w jeździe samochodem) do korekcji ptozy kwalifikują się zarówno osoby pragnące uzyskać bardziej estetyczny i młodszy wygląd (wskazania kosmetyczne), jak również Pacjenci wymagający poprawy komfortu funkcjonowania – poszerzenia pola widzenia (wskazania medyczne). Nieco inaczej wygląda kwestia zabiegu opadającej powieki w ptozie wrodzonej oraz u dzieci. U tych pacjentów operacja opadającej powieki jest niezbędna dla umożliwienia prawidłowego rozwoju wzrokowego dziecka (prawidłowa ostrość wzroku, widzenie stereoskopowe – przestrzenne) – głównym celem zabieg u jest zapobieganie rozwojowi niedowidzenia.
Na czym polega i jak przebiega zabieg opadającej powieki?
Leczenie opadania powiek – ptozy jest uwarunkowane etiologią choroby. Skuteczna terapia obejmuje prawidłową diagnozę przyczyn zaburzenia oraz zaplanowanie właściwej dla danego Pacjenta metody operacyjnej dlatego ważne aby procedurze poddać się w profesjonalnej klinice okulistycznej a zabieg wykonany został przez doświadczonego operatora. Nasilenie i rodzaj opadnięcia powieki, a także stopień zachowania czynności mięśnia dźwigacza powieki, to główne czynniki wpływające na wybór procedury operacyjnej. W CM Świat Oka kwalifikacja do leczenia jak również wybór i zaplanowanie właściwej dla danego Pacjenta techniki chirurgicznej odbywa się w trakcie wizyty konsultacyjnej, podczas której lekarz wykonuje pełne badanie okulistyczne z uwzględnieniem specyficznych testów oceniających stan i funkcję powiek. W wybranych przypadkach konieczne może okazać się wykonanie dodatkowych konsultacji i badań (konsultacja neurologiczna, próba miasteniczna).
Chirurgiczne metody podniesienia powiek górnych zasadniczo dzieli się na trzy kategorie:
• zewnętrzna/przezskórna naprawa kompleksu mięśnia dźwigacza powieki górnej,
• wewnętrzna/przezspojówkowa naprawa kompleksu mięśnia dźwigacza powieki górnej/ mięśnia Müllera/ mięśnia Müllera i tarczki,
• zawieszenie powieki na mięśniu czołowym.
Korekcja opadania powiek jest procedurą wykonywaną w znieczuleniu miejscowym, ewentualnie w znieczuleniu miejscowym z sedacją anestezjologiczną, trwającą, zależnie od metody, od 0,5 do 1,5 godziny.
Czy po zabiegu powieki zaczną ponownie opadać?
Efekty wykonanego zabiegu korekcji opadającej powieki górnej – ptozy są długotrwałe, możemy się nimi cieszyć przez wiele lat. Żadna operacja nie jest jednak w stanie zatrzymać naturalnych procesów starzenia, tak więc efekt może się zmniejszyć z czasem. Niekiedy, w około 15% przypadków, może okazać się konieczne wykonanie ponownej operacji po upływie kilku, kilkunastu lat. Ponadto, u Pacjentów z jednostronnym opadnięciem powieki, istnieje ryzyko opadnięcia powieki po stronie przeciwnej, wówczas konieczna będzie operacja ptozy po tej stronie. Plusem operacji jest zarówno krótki, łagodny i bezbolesny czas zabiegu jak i brak potrzeby hospitalizacji oraz krótki okres rekonwalescencji – po operacji można szybko wrócić do wykonywania codziennych czynności oraz aktywności zawodowej.