Blog
Leki obniżające poziom cholesterolu zmniejszają ryzyko rozwoju jaskry*
Podwyższony poziom cholesterolu we krwi zwiększa ryzyko rozwoju jaskry. Najnowsze badania dowodzą jednak, że przyjmowanie statyn – leków obniżających poziom cholesterolu – wpływa na zmniejszanie ryzyka zachorowania na jaskrę pierwotną otwartego kąta (JPOK).
Naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie obserwowali przez ponad dekadę 136 tysięcy zdrowych osób, zaczynając od kiedy miały one około 40 lat. Żadna z tych osób nie chorowała na jaskrę. Na końcu okresu obserwacji, po 10 latach, 886 osób miało zdiagnozowaną jaskrę pierwotną otwartego kąta (JPOK). Analizując wyniki badania, stwierdzono, że osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu w wywiadzie miały o 17% większe prawdopodobieństwo rozwoju jaskry, a każdy wzrost poziomu cholesterolu całkowitego o 20 mg/dl wiązał się z 7% wzrostem ryzyka zachorowania na JPOK. Zaobserwowano również, że przyjmowanie statyn związane było z 15% obniżeniem ryzyka rozwoju JPOK, a jeśli statyny przyjmowane były przez 5 lat lub więcej, ryzyko to było niższe o 21 % w porównaniu do ryzyka u osób, które nigdy nie przyjmowały statyn.
Potencjalny mechanizm w jaki statyny mogą zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na JPOK, to obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz utrzymanie prawidłowego ukrwienia nerwu wzrokowego i wzmocnienie mechanizmów neuroprotekcyjnych.
W celu uzyskania dokładniejszych danych konieczne są dalsze badania nad działaniem statyn. Być może leki te będą w przyszłości stosowane w zapobieganiu rozwoju jaskry?
* na podstawie: “Cholesterol-lowering drugs tied to reduced glaucoma risk” May 8,2019, Health News