Blog
Laserowa korekcja wzroku - kiedy warto się jej poddać?
Wady wzroku są w obecnych czasach bardzo częstym problemem. Teoretycznie można stosunkowo łatwo im zaradzić – wystarczą dobrze dobrane okulary lub soczewki korekcyjne. I choć do ich noszenia można się oczywiście przyzwyczaić, to nie wszystkim to odpowiada, bo jednak niesie za sobą pewne zauważalne niedogodności. Alternatywą jest laserowa korekcja wzroku – zabieg, po którym nasz wzrok nie wymaga pomocy i możemy zrezygnować z korygujących szkieł. Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku i dla kogo jest ona przeznaczona?
Wady wzroku – jak mogą utrudniać życie?
Nie ma co się oszukiwać – wszelkie niedoskonałości naszego organizmu mogą utrudniać nam codzienne życie. To, jak dalece będzie to uciążliwe, jest już jednak kwestią bardzo indywidualną.
Konieczność noszenia okularów korekcyjnych najbardziej przeszkadza osobom aktywnym. Trudno jest uprawiać sport, mając szkła na nosie. Problematyczne staje się korzystanie z ekstremalnych atrakcji (takich jak na przykład skok ze spadochronem), jazda na motocyklu, kitesurfing czy jazda na snowboardzie. Dla niektórych rozwiązaniem będą soczewki, jednak nie każde oko je toleruje, trzeba też bezwzględnie dbać o odpowiednią higienę i przestrzegać czasu noszenia. Także ci, których tryb życia jest nieregularny, mogą mieć problem z korzystaniem z okularów oraz soczewek. Nie można też zapomnieć o aspektach finansowych: regularnej wymiany szkieł korygujących i oprawek, kupowania soczewek i płynów do ich pielęgnacji. Dla niektórych nawet samo to, że muszą stale pamiętać o noszeniu jakichkolwiek akcesoriów, jest niekomfortowe.
Jak przebiega i jakie efekty daje laserowa korekcja wad wzroku?
Laserowa korekcja wad wzroku (LKWW) to zabieg, dzięki któremu można w przeciągu kilkudziesięciu minut skorygować wadę refrakcji. I choć dla niektórych wizja lasera penetrującego tkanki oka jest przerażająca, to nie ma się czego bać: sam zabieg trwa zazwyczaj kilka, kilkanaście minut, a pacjent nie odczuwa w jego trakcie żadnego bólu, gdyż wszystko wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.
Przed zabiegiem lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz serię niezbędnych badań, żeby określić najbardziej odpowiednią metodę korekcji wady. W trakcie zabiegu pacjent pozostaje przytomny i świadomy: lekarz czuwa nad pracą lasera i parametrami zabiegu. Jeśli pacjent ruszy okiem nawet niezauważalnie – laser natychmiast się wyłącza. Nie ma więc ryzyka przypadkowego skierowania go w nieodpowiednie miejsce. Jakość widzenia poprawia się natychmiast! Ostateczny efekt pojawia się natomiast już po kilku godzinach.
LKWW – kiedy warto się poddać zabiegowi?
Laserowa korekcja wzroku to jednorazowy wydatek. Efekt jest trwały, a komfort życia znacząco się poprawia: nie trzeba już pamiętać o soczewkach i uważać na okulary!
Dobry wzrok jest szczególnie ważny w przypadku sportowców. Niektóre dyscypliny (na przykład łucznictwo, strzelectwo, skoki narciarskie) wymagają doskonałej jakości widzenia. Wady wzroku większe niż 4 dioptrie i astygmatyzm powyżej lub poniżej 2 Dcyl są przeciwwskazaniami do wyczynowego uprawiania sportu. Dodatkowo – podczas treningów nawet noszenie soczewek bywa problematyczne. Przeszkodą jest pot, kurz, pył, utrudnione zachowanie odpowiedniej higieny. Dlatego właśnie sportowcom zaleca się laserową korektę wzroku: to w ich sytuacji zazwyczaj najlepsze możliwe rozwiązanie.
Laserowa korekcja wad wzroku – dla każdego?
Choć laserowa korekcja wad wzroku jest stosunkowo prostym zabiegiem, istnieją do niej pewne przeciwwskazania. Należą do nich:
- Ciąża i karmienie piersią
- Nieustabilizowana niedoczynność/nadczynność tarczycy
- Cukrzyca
- Choroby autoimmunologiczne
- Wiek poniżej 21 roku życia
- Nieustabilizowana wada wzroku
- Obniżona odporność
- Trwająca infekcja bakteryjna lub wirusowa
- Uzależnienie od alkoholu
- Brak współpracy ze strony pacjenta
- Nierealne oczekiwania
Czy efekty LKWW są trwałe?
Zabieg laserowej korekcji wzroku jest bardzo skuteczny. Efekt utrzymuje się na poziomie 80-100%. Odsetek osób, u których wada po latach nawraca, jest bardzo niski i jest to wówczas tzw. mała wada resztkowa, a nawet wtedy można zastosować “drugie podejście” – i dokonać korekty ponownie. Docelowym rezultatem zabiegu jest uzyskanie takiej ostrości widzenia, jaką dana osoba miała wcześniej podczas noszenia szkieł korekcyjnych.
Laserowa korekcja wzroku to zabieg, który podnosi komfort życia i przywraca możliwość korzystania z wielu aktywności. Jest szczególnie polecana sportowcom oraz osobom, których tryb życia utrudnia noszenie okularów lub soczewek. Dzięki nowoczesnym urządzeniom zabieg jest krótki, bezbolesny i bezpieczny, a efekty pojawiają się jeszcze tego samego dnia! To opłacalna inwestycja – z której korzyści będziemy cieszyć się później przez lata.