Blog
Laserowa korekcja wad wzroku – przebieg i korzyści dla pacjenta
Osoby noszące okulary często są przekonane, że szkła pozostaną z nimi aż do końca życia. Tymczasem istnieją inne rozwiązania – pierwszym, bardziej oczywistym wariantem, jest wybór soczewek kontaktowych. Mało kto jednak wie o drugiej opcji, jaką jest laserowa korekcja wady wzroku. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu i sprawdzić, dlaczego rozwiązanie to może okazać się najlepszym wyjściem dla pacjenta.
Laserowa korekcja wad wzroku – na czym polega?
W przypadku laserowej operacji oczu możliwe jest usunięcie wady wzroku u dorosłego pacjenta. W ten sposób można nie tylko skorygować krótkowzroczność (czyli tzw. minusy), ale także nadwzroczność („plusy”) oraz astygmatyzm, który charakteryzuje się nieostrym, rozmytym widzeniem kształtów przez dotkniętą nim osobę. Zazwyczaj laserowa korekcja wzroku – czy też, formalnie rzecz ujmując, laserowa chirurgia refrakcyjna rogówki – pozwala na całkowite wyeliminowanie potrzeby korzystania z okularów lub soczewek kontaktowych, dlatego rozwiązanie to warto wziąć pod uwagę.
W przypadku krótkowzroczności możliwe jest skorygowanie laserem wady do -12 dioptrii, natomiast nadwzroczność korygowana jest do maksymalnie +5 dioptrii. W przypadku astygmatyzmu może on zostać poddany korekcji od -6 do +5 dioptrii. Astygmatyzm mieszany z kolei może być skorygowany laserowo do 5 dioptrii.
Jak przebiega laserowa korekcja wzroku?
Zabieg ten jest w pełni bezpieczny i komfortowy, a zarazem szybki. Polega na właściwym ukształtowaniu przedniej powierzchni rogówki za pomocą lasera, dzięki czemu wada zostanie usunięta lub w znacznym stopniu zmniejszona. Podczas samego zabiegu pacjent otrzymuje znieczulenie wyłącznie miejscowe, dzięki czemu cała procedura jest dla niego bezbolesna.
Zabieg laserowej korekcji wady wzroku trwa zazwyczaj od 15 do 20 minut i wykonywany jest przez działający z częstotliwością 500 Hz laser ekscymerowy WaveLight® EX500. Jeszcze przed zabiegiem następuje skanowanie rogówki i tęczówki, wraz z zaznaczeniem na nich charakterystycznych punktów. Dzięki temu podczas zabiegu na bieżąco monitorowane jest przed wypuszczeniem wiązki lasera, czy oko znajduje się we właściwej pozycji – wyeliminowana zostaje w ten sposób możliwość przypadkowego wycelowania laserem w nieodpowiednie miejsce.
Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?
Przed przystąpieniem do samej korekcji konieczna jest kwalifikacja do zabiegu, której koszt wynosi 290 złotych za oboje oczu. Koszt samego zabiegu na jedno oko wynosi od 3650 do 4850 złotych, w zależności od dobranej metody. Warto jednak pamiętać, że dzięki niemu można definitywnie lub niemal całkowicie wyeliminować wadę wzroku, znacznie poprawiając swoje samopoczucie i komfort na co dzień. Nierzadko także w gabinecie okulistycznym, w którym wykonywana jest laserowa korekcja wzroku, cena jest obniżana z powodu sezonowych promocji. Warto zatem udać się na wstępną wizytę i oprócz zorientowania się, jak wygląda przebieg zabiegu w danej placówce, zapytać także o koszty związane z laserową korekcją wzroku – zwłaszcza że zyski z tego zabiegu bez wątpienia są większe, niż koszty, które będzie trzeba ponieść.
Jak laserowa korekcja wzroku poprawia komfort życia?
Jak już zostało wspomniane, największą zaletą chirurgii refrakcyjnej, czyli między innymi laserowej korekcji wzroku jest wyeliminowanie wady. Oznacza to życie bez soczewek kontaktowych i okularów, a tym samym – swobodę pacjenta, bez względu na to, w jakiej sytuacji się znajduje. Zabieg pozwala bowiem osiągnąć dobrą ostrość wzroku w każdych warunkach. Choć na co dzień okulary mogą wydawać się nieinwazyjnym rozwiązaniem, do którego pacjent zdążył przywyknąć, istnieją sytuacje, w których korzystanie z nich jest uciążliwe. Warto też pamiętać, że nie każdy pacjent jest w stanie płynnie zmieniać okulary na soczewki kontaktowe, gdy wymaga tego sytuacja (np. uprawianie sportu).
Laserowa korekcja wzroku to idealne rozwiązanie nie tylko dla osób, które zmagają się z krótkowzrocznością, dalekowzrocznością lub astygmatyzmem i chciałyby pozbyć się dokuczliwości. W każdym z przypadków sprawność wzroku poprawia się zazwyczaj natychmiast po zabiegu, lub maksymalnie po jednym, lub dwóch dniach.