Blog
Diagnozowanie chorób oczu za pomocą wyszukiwania informacji online
Badanie oceniające poprawność diagnozowania chorób oczu za pomocą portalu online WebMD Symptom Checker pokazało, że diagnozy były poprawne tylko w 26% przypadków. Wyniki badania były prezentowane podczas 122 Corocznego Zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego w 2018 roku.
Główny badacz, dr Carl Shen z McMaster University w Kanadzie, prześledził 42 sytuacje kliniczne z użyciem wspomnianego wyżej popularnego portalu online: WebMD Symptom Checker. Porównał diagnozy postawione przez portal, z faktycznym stanem pacjenta, rozpoznanym po okulistycznym badaniu. Diagnozy uzyskane online były poprawne tylko w 26% sytuacji. Podczas gdy właściwa diagnoza pojawiła się wśród 3 pierwszych proponowanych diagnoz przez portal online w 40% sytuacji, to w 43 % sytuacji nie pojawiła się w ogóle! Również zalecane dalsze postępowanie było bardzo często niepoprawne. W 14 na 17 prześledzonych scenariuszy, dalsze zalecenia, jak wskazany pilny kontakt z okulistą lub leczenie się samemu w domu, były nieprawidłowe.
Poszukiwanie informacji w internecie na temat doświadczanych objawów choroby czasami może być pomocne w znalezieniu możliwej ich przyczyny. Bycie poinformowanym i świadomym swojego schorzenia pacjentem jest zjawiskiem pozytywnym. Jednak diagnozowanie się online nie powinno zastępować wizyty okulistycznej i wykonania potrzebnych badań. Źle postawione diagnoza i niepoprawne zalecenia odnośnie dlaczego postępowania mogą być niebezpieczne. Obecnie dostępne portale do diagnozowania online wciąż mają długą drogę do przebycia, ażeby mogły zostać uznane za wiarygodne.
* opracowano na podstawie artykułu “ Online eye diagnoses are flawed”; Colin Kerr; Eurotimes; October 30, 2018
Photo by Christina @ wocintechchat.com on Unsplash