Świat Oka Centrum Okulistyczne

Infolinia Infolinia i zapisy 22 307 79 77 REJESTRACJA ONLINE


Lek przeciwcukrzycowy może chronić przed powszechną przyczyną ślepoty.
Opracowała dr Agata Kurzawa

Naukowcy z Tajwanu odkryli, że osoby z cukrzycą typu 2, które przyjmowały szeroko stosowany lek przeciwcukrzycowy – metforminę, rzadziej chorowały na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD – age related macular degeneration). Badacze uważają, że przeciwzapalne i antyoksydacyjne działanie metforminy może chronić przed rozwojem AMD. Wyniki tego badania były prezentowane podczas 122 Corocznego Zjazdu Amerykańskiego Towarzystwa Okulistycznego w 2018 roku.

W badaniu porównano dane medyczne ponad 67 tysięcy osób chorujących na cukrzycę typu 2. Dane uzyskano z tajwańskiej bazy narodowego ubezpieczenia zdrowotnego. Badane osoby podzielono na dwie grupy, pierwsza grupa to osoby przyjmujące metforminę (45 524 pacjentów) i druga grupa to osoby nieprzyjmujące metforminy (22 681 pacjentów). Prześledzono dane tych osób na przestrzeni 13 lat. Okazało się, że w grupie osób przyjmujących metforminę było znacząco niższe ryzyko zachorowania na AMD, aż 50% mniej osób zachorowało na AMD w grupie stosującej metforminę.

Jest to pierwsze badanie, które ujawnia, że przyjmowanie metforminy zapobiega rozwojowi AMD. Zdaniem głównego badacza, dr Yu-Yen Chen jest to ekscytujące i niezwykle ważne odkrycie, zwłaszcza dla osób będących w grupie ryzyka rozwoju AMD, jednak wymaga ono dalszych badań naukowych, które pozwoliłyby stwierdzić jaki jest dokładny mechanizm działania metforminy.

 

*opracowano na podstawie artykułu: “ Diabetes medication may protect against a common cause of blindness”; Colin Kerr; Eurotimes Stories; October 27,2018.

Photo by CDC on Unsplash