Aktualności
W Pytaniu na Śniadanie o ćwiczeniach poprawiających wzrok opowiada dr Anna Maria Ambroziak.
Ćwiczenia dla oczu. Terapia widzenia.
Trwająca pandemia koranawirusa SARS-CoV-2 zmusiła nas do przeniesienia się w cyfrowy wymiar. Długotrwała i niepoprawna praca przed monitorem może nieść ze sobą pewne dolegliwości. U dzieci krótkowzrocznych może wpływać na progresję wady wzroku, u osób z zespołem suchego oka występują nasilone objawy, u wszystkich następuje cyfrowe zmęczenie oczu. Oczy pieką, łzawią, są czerwone a obraz staje się zamglony i rozmazany. Jak sobie poradzić z tymi wyzwaniami w Pytaniu na Śniadanie opowiadała dr Anna Maria Ambroziak.
Zobaczcie klikając w zdjęcie.
W Świecie Oka do każdego problemu wzrokowego dostosowujemy odpowiednią metodę leczenia. Zalecany przez nas standard postępowania w podstawowej diagnostyce to wizyta okulistyczna i optometryczna. Chcemy, żeby każdy już od początku swojej drogi życiowej mógł czerpać z życia ile będzie chciał bez ograniczeń wzrokowych. Jedną z metod leczenia, dostępnych w Świecie Oka, jest terapia widzenia.
Co to jest terapia widzenia?
Terapia widzenia to aktywny trening różnych funkcji wzrokowych mający na celu zapewnienie wyraźnego i komfortowego widzenia. Terapia widzenia zajmuje się aktywnym leczeniem zeza, niedowidzenia, problemów z czytaniem i koncentracją, zaburzeń akomodacji i konwergencji oraz może zahamować postęp wady wzroku. Jej zadaniem jest takie usprawnienie układu wzrokowego, by bez problemów i wysiłku radził sobie z codziennymi czynnościami wzrokowymi (czytanie, spisywanie z tablicy, praca przy komputerze, jazda samochodem nocą).
Na czym polega terapia widzenia?
Terapia widzenia polega na regularnym wykonywaniu różnych ćwiczeń wzrokowych, a czasem wymaga też stosowania okularów lub przesłaniania oka. W zależności od rodzaju problemów może odbywać się w specjalistycznym gabinecie lub w warunkach domowych. Ćwiczenia dedykowane dzieciom mają formę zabawy.
Terapia widzenia może trwać od 2 miesięcy do kilku lat. Zaburzenia ruchów oczu czy akomodacji można bardzo szybko wyćwiczyć, natomiast leczenie zeza w większości przypadków wymaga długiej, regularnej terapii.
Kto przeprowadza terapię widzenia? Czy tylko specjalista czy wystarczy trening w domu?
Optometrysta zajmujący się terapią widzenia (optometrysta behawioralny) lub ortoptysta. W zależności od stopnia i rodzaju zaburzeń terapię zaleca się do domu lub prowadzi w gabinecie ze specjalistą na różnych przyrządach. Najbardziej skuteczne jest połączenie codziennej kilkuminutowej terapii w domu z regularną terapią gabinetową. Ćwiczenia są dedykowane do problemu pacjenta, więc należy wykonywać tylko te, które specjalista zalecił na wizycie. Źle wykonywane i samodzielnie dobrane ćwiczenia mogą wywołać efekt odwrotny i pogorszyć problem zamiast go naprawić.
O wzrok należy dbać już od najmłodszych lat, a wcześnie wykryte problemy wzrokowe dają szansę na prawidłowe widzenie.
10 przykazań dla zdrowych oczu.
- PROFILAKTYKA/BADANIA OKULISTYCZNE I OPTOMETRYCZNE
- OPTYMALNA/PEŁNA KOREKCJA
- ĆWICZENIA MRUGANIA
- PRZERWY W PRACY WZROKOWEJ/ reguła 20/20/20
- NATURALNE OŚWIETLENIE
- OSWOJONY CYFROWY ŚWIAT/PRAWIDŁOWA POSTAWA I ODLEGŁOŚĆ OD MONITORA
- RUCHY GAŁEK OCZNYCH
- HIGIENA BRZEGÓW POWIEK I NAWILŻANIE OCZU
- UWAŻNOŚĆ W JEDZENIU
- UŚMIECH/POZYTYWNE MYŚLENIE