Aktualności
Krótkowzroczność i co dalej?
Chyba wszyscy o niej słyszeli, ale nadal niewiele o niej wiemy. Kojarzona głównie z okularami zbiera obfite żniwo wśród światowej populacji. Obecnie osiąga rozmiary epidemii, dotykając już 1,6 mld ludzi, a do 2050 r. prognozuje się, że krótkowidzami będzie połowa z nas. Krótkowzroczność jest czynnikiem ryzyka rozwoju wielu poważnych chorób okulistycznych, takich jak jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki czy makulopatia, czyli uszkodzenie plamki w przebiegu krótkowzroczności.
W maju dobyło się 12 Międzynarodowe Sympozjum Naukowe ACUVUE® Eye Health Advisor®, na którym dr n. med. Anna Maria Ambroziak wygłosiła prelekcję „Krótkowzroczność i co dalej?”. Na tym największym, międzynarodowym spotkaniu specjalistów poświęconym soczewkom kontaktowym i szeroko rozumianej ochronie wzroku w Europie Centralno-Wschodniej, uczestnicy mogli wysłuchać najnowszych doniesień naukowych, poznać nowoczesne rozwiązania w obszarze terapii okulistycznej czy innowacyjnych soczewek kontaktowych oraz wymienić się doświadczeniami.
O krótkowzroczności powinnyśmy jak najwięcej mówić i edukować, ponieważ pełna i prawidłowa korekcja jest podstawą prawidłowego rozwoju pozostałych zmysłów a jej brak indukuje szereg zaburzeń w procesach psychicznych, psychosomatycznych i poznawczych mózgu oraz trudności w nauce, jest tym samym najczęstszą przyczyną zakłóceń w edukacji.
Niezwykle istotnym elementem profilaktyki krótkowzroczności jest odpowiednia higiena pracy wzrokowej w bliskich odległościach, polegająca przede wszystkim na wprowadzaniu częstych, systematycznych przerw podczas czytania, nauki czy pracy przed monitorem komputera. American Optometric Association zaleca stosowanie zasady 20/20/20, która mówi, aby co 20 minut pracy z bliska popatrzeć przez 20 sekund na obiekt znajdujący się co w odległości powyżej 20 stóp (powyżej 6 m).
Wraz z rozwojem technologii oraz zmianą trybu życia na mniej aktywny fizycznie przybywa na świecie krótkowidzów. Stwierdzono, że spowalniający wpływ na postęp krótkowzroczności ma aktywność ruchowa dziecka chociaż 2-3 godziny dziennie, na otwartej przestrzeni w świetle naturalnym, ponieważ to one właśnie w okresie intensywnego wzrostu są bardziej narażone na wydłużanie się gałki ocznej, które skutkuje przesunięciem wartości wady refrakcji w kierunku minusów. Ruch na świeżym powietrzu niekoniecznie musi być związany z wysiłkiem fizycznym. Znaczenie ma prawdopodobnie intensywność oświetlenia, która powoduje zwężenie źrenic i lepszą ostrość wzroku oraz bezpośrednia ekspozycja na światło powodująca w pewnych warunkach wydzielanie dopaminy odpowiedzialnej za prawidłową długość gałki ocznej.
„Każdy wybór metody korekcji i postępowania powinien odbywać się na linii pacjent–specjalista. Podstawą jest prawidłowe rozpoznanie poparte dokładnymi pomiarami optometrycznymi układu wzrokowego oraz badaniem okulistycznym. Przed zastosowaniem korekcji należy m.in. wykluczyć wszelkie patologie narządu wzroku, pseudokrótkowzroczność i inne stany napięciowe układu wzrokowego, które dają objawy zbliżone do tych występujących w przypadku typowej krótkowzroczności.” – pisze dr Ambroziak w autorskim wydaniu Mediaplanet do Gazety Wyborczej 6. edycji kampanii społecznej „Wzrok i Słuch”.
Okulary i soczewki
Podstawową, tradycyjną formą korekcji wad wzroku są okulary, jednak bardzo często w tej wadzie refrakcji powinniśmy rozważać – i najczęściej to robimy – aplikację soczewek kontaktowych miękkich. Przewaga soczewek kontaktowych nad okularami polega na tym, że obraz powstający w oku jest bardziej fizjologiczny, naturalnych rozmiarów oraz nie ma ograniczenia pola widzenia. Na szczególną uwagę zasługują soczewki kontaktowe dwuogniskowe i multifokalne o specjalnej konstrukcji.
Ortokorekcja
Najlepiej potwierdzoną formą kontroli progresji krótkowzroczności jest ortokorekcja, czyli zastosowanie soczewek kontaktowych sztywnych, o specjalnej konstrukcji, użytkowanych w trybie nocnym. Odpowiednio dopasowane przez specjalistę soczewki ortokeratologiczne pacjent zakłada tylko na czas snu.
Leczenie farmakologiczne
Spośród badań prowadzonych nad możliwościami leczenia najlepsze perspektywy ma miejscowe stosowanie atropiny w bardzo małym stężeniu pozwalające na osiągnięcie porównywalnego efektu hamowania progresji wady, a jednocześnie minimalizuje działania niepożądane. Bardzo obiecujące wyniki uzyskano również dla nowych konstrukcji okularowych.
Laserowa korekcja krótkowzroczności
Laserowa korekcja wad wzroku to jedna z uznanych i bezpiecznych metod pozbycia się wad refrakcji takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Daje szansę na pozbycie się okularów i soczewek. Zabieg wykonywany z wykorzystaniem dwóch współpracujących laserów jest w pełni bezpieczny, trwa kilka minut i jest całkowicie bezbolesny, co zapewnia komfort pacjenta. Korekcja programowana jest w specjalnym systemie komputerowym, który nadzoruje pracę laserów w trakcie zabiegu.
Każda wada refrakcji wymaga pełnej korekcji!
Dobrze skorygowana wada przywraca komfort życia. Zatem nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty.
Anna Maria Ambroziak
Dyrektor ds. naukowych