Świat Oka Centrum Okulistyczne

Infolinia Infolinia i zapisy 22 307 79 77 REJESTRACJA ONLINE


Zabiegi laserowe chirurgii refrakcyjnej dla osób krótkowzrocznych *
Opracowała dr Agata Kurzawa

Laserowe zabiegi refrakcyjne, jak LASIK, PRK, SMILE mogą poprawić widzenie i dzięki temu jakość życia osób z krótkowzrocznością. Decyzja o wyborze metody chirurgii refrakcyjnej dla osoby krótkowzrocznej powinna być poprzedzona rozważeniem korzyści i ograniczeń każdej z tych metod. Należy przeanalizować parametry układu optycznego oczu danej osoby oraz jej oczekiwania wzrokowe. Umożliwi to wybór optymalnej metody zabiegu refrakcyjnego dla danego pacjenta.

PRK polega na mechanicznym usunięciu nabłonka rogówki, a następnie działaniu lasera excimerowego na głębsze tkanki rogówki i poprzez modelowanie ich kształtu- zmianę mocy optycznej rogówki. Usunięty nabłonek musi się odbudować.

LASIK to zabieg chirurgii refrakcyjnej przebiegający bez usunięcia nabłonka rogówki. Zamiast tego wytwarzany jest płatek z powierzchownych warstw rogówki (za pomocą mikrokeratomu lub w nowocześniej wersji,  femtoLASIK, za pomocą lasera femtosekundowego). Następnie, po odchyleniu przygotowanego płatka, laser excimerowy działa na głębsze tkanki rogówki zmieniając moc optyczną rogówki. Po zastosowaniu lasera płatek rogówki jest przykładany z powrotem na powierzchnię rogówki. Zapewnia to szybszą rehabilitację wzrokową oraz mniejsze dolegliwości bólowe po zabiegu w porównaniu z metodą PRK, a także mniejsze ryzyko rozwoju pooperacyjnych przymgleń rogówki niż w metodzie PRK.

SMILE to zabieg refrakcyjny polegający na wycięciu za pomocą lasera femtosekundowego fragmentu tkanki rogówki w kształcie małej soczewki – o grubości zapewniającej wymaganą zmianę mocy optycznej rogówki. Następnie wyciętą soczewkę usuwa się przez małe nacięcie rogówki. Dzięki temu powierzchowne tkanki rogówki pozostają nietknięte. Jednak do wytworzenia soczewki z tkanki rogówki potrzebny jest dłuższy czas niż do przebiegu procedur PRK i LASIK, dlatego do zabiegu SMILE nie powinny być kwalifikowane osoby nerwowe lub słabo współpracujące.

Dla osób uprawiających sporty kontaktowe lub mające zwiększone ryzyko urazu oczu – zalecane są procedury refrakcyjne bez wytworzenia płatka rogówki – jak PRK i SMILE, gdyż przy dużym urazie gałki ocznej może dojść do wtórnego uszkodzenia/ oderwania płatka rogówki.

Osoby z zespołem suchego oka teoretycznie mogłyby mieć większą korzyść z wykonania PRK lub SMILE niż LASIK, ponieważ podczas zabiegu LASIK laser działa na głębsze tkanki rogówki niż w pozostałych procedurach, co może w większym stopniu nasilać dolegliwości zespołu suchego oka. Badania kliniczne i kilka lat doświadczeń nie potwierdziły a nawet wręcz obaliły tę teorię co wynika w dużej mierze z wprowadzenia nowoczesnej procedury FemtoLASIK.

Dla osób, dla których ważna jest szybka rehabilitacja wzrokowa i niewielkie dolegliwości bólowe po zabiegu – najlepszym wyborem będzie LASIK, który spełni powyższe oczekiwania.

U osób z wysoką krótkowzrocznością lepszym wyborem może być PRK lub SMILE, ponieważ metody te pozostawiają większą grubość tkanki rogówki po zabiegu i dzięki temu związane są z niższym ryzykiem rozwoju ektazji rogówki. Jest to jednak uzależnione od wyjściowej grubości rogówki oraz wysokości krótkowzroczności do skorygowania.

Przed podjęciem decyzji o wyborze metody laserowej chirurgii refrakcyjnej należy rozważyć wiele czynników. Od oczekiwań pacjenta i rodzaju wykonywanej przez niego pracy, jego hobby, poprzez parametry jego układu wzrokowego, po ewentualne inne choroby oczu. Dzięki postępom i doświadczeniu w chirurgii refrakcyjnej, każda z przedstawionych metod zapewnia bezpieczny i przewidywalny wynik. To czynniki zależne od pacjenta powinny decydować o tym, którą z tych metod zastosować, tak by była ona najlepiej dostosowana do konkretnej osoby i jej oczekiwań wzrokowych.

 

*na podstawie artykułu „Laser refractive surgery advances expand options for myopic patients”, Ophthalmology Times, March 18, 2019