Świat Oka Centrum Okulistyczne

Infolinia Infolinia i zapisy 22 307 79 77 REJESTRACJA ONLINE


Obuoczna jednoczasowa operacja zaćmy – czy korzyści przewyższają potencjalne ryzyko?
Opracowała dr Agata Kurzawa

Operacja usunięcia zaćmy wykonywana w jednym oku bezpośrednio po drugim to wciąż kontrowersyjny temat wśród chirurgów zaćmy.

Podczas 36 Kongresu Europejskiego Towarzystwa Zaćmy i Chirurgii Refrakcyjnej (ESCRS, 2018) dr Juan Mura z Uniwersytetu w Chile, Santiago wymieniał korzyści wynikające z zabiegu jednoczasowego. Były to między innymi szybsza rehabilitacja wzrokowa oraz mniejsza liczba wizyt przed i pooperacyjnych. Nie do przecenienia jest również skrócenie listy osób oczekujących na zabieg oraz poprawa stosunku efektywności do kosztów przy jednoczasowym wykonywaniu zabiegu.

Największym ryzykiem związanym z zabiegiem jednoczasowym jest obustronne pooperacyjne zapalenie wnętrza gałki ocznej, które może prowadzić do utraty widzenia w obu oczach. Dr Juan Mura zaznaczał jednak, ze powikłanie takie jest niezmiernie rzadkie (wynosi 1 do 33 milionów) i wdrożone są ścisłe procedury okołooperacyjne maksymalnie zmniejszające to ryzyko.

Dr n.med Myoung Joon Kim z Uniwersytetu Medycznego w Seulu uważała, że ryzyka tego nie można zupełnie wyeliminować, wciąż pozostają czynniki niezależne od chirurga, a związane z pacjentem, jak osłabienie układu odpornościowego pacjenta czy stany zapalne aparatu ochronnego oka.

Dr Kim podkreślała również korzyści wynikające z odłożonej w czasie operacji drugiego oka. Ważna z nich to możliwość skorygowania kalkulacji mocy soczewki wszczepianej do drugiego oka, na podstawie wyniku uzyskanego w pierwszym oku. Mimo coraz lepszych formuł do kalkulacji mocy wszczepu i dobrej jakościowo biometrii przedoperacyjnej – ok 20 % oczu po zabiegu rożni się o ponad 0,5 dioptrii od zakładanego celu refrakcyjnego.

Z tych powodów, zdaniem dr Kim, należy ograniczyć zastosowanie jednoczasowej obuocznej operacji zaćmy do ściśle wybranych pacjentów, na przykład tych wymagających znieczulenia ogólnego do zabiegu.