Świat Oka Centrum Okulistyczne

Infolinia Infolinia i zapisy 22 307 79 77 REJESTRACJA ONLINE


Jak zespół suchego oka wpływa na jakość życia
Opracowała dr Agata Kurzawa

Najczęstsze dolegliwości występujące w zespole suchego oka to pieczenie oczu, uczucie ciała obcego pod powiekami, zamazane widzenie oraz zaczerwienienie oczu. Nasilenie tych dolegliwości może być różne w zależności od zaawansowania zmian oraz od osobniczej wrażliwości.
Wg najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę farmaceutyczną Shire* występowanie zespołu suchego oka ma znaczący wpływ na to, jak oceniamy jakość naszego życia. W badaniu wzięło udział 1000 osób z zespołem suchego oka i 1000 osób zdrowych. Osoby cierpiące na zespół suchego oka znacząco niżej oceniły ogólną jakość swojego życia niż osoby zdrowe. Występowanie zespołu suchego oka wiązało się z oceną czynności życia codziennego – jak korzystanie z komputera, prowadzenie samochodu czy ubranie się – jako bardziej problematycznych i uciążliwych. Co więcej, osoby z z zespołem suchego oka odczuwały mniejszą satysfakcję z posiadanych relacji z innymi ludźmi, a nawiązywanie nowych kontaktów międzyludzkich oceniły jako trudniejsze. Stwierdzono także częstsze występowanie depresji, zespołów lękowych i gorszy ogólny stan zdrowia u osób z zespołem suchego oka niż u osób zdrowych.
Nie po raz pierwszy udowodniono, że zespół suchego oka to nie nieistotne zaburzenia powierzchni oka i bezpodstawnie narzekający pacjent. Jest to schorzenie, która ma znaczący wpływ nie tylko na stan naszych oczu ale także na zadowolenie i radość z życia!

*wyniki badania prezentowane w październiku 2018 podczas 122 Zjazdu Amerykańskiej Akademii Okulistyki