Świat Oka Centrum Okulistyczne

Infolinia Infolinia i zapisy 22 307 79 77 REJESTRACJA ONLINE


Jak hormony wpływają na oczy?
Opracowała dr Agata Kurzawa

Jak hormony wpływają na oczy?

Hormony to związki chemiczne występujące w organizmie człowieka, kontrolujące funkcjonowanie narządów wewnętrznych. Są dostarczane do narządów i tkanek ciała za pomocą układu krwionośnego; regulują czynności organizmu, takie jak sen, głód, nastrój oraz wiele innych. Wpływają również na funkcjonowanie narządu wzroku.

U dzieci i nastolatków hormony odpowiadają za wzrost gałek ocznych, towarzyszący wzrostowi całego organizmu. Nadmierne zwiększenie długości gałek ocznych może powodować rozwój krótkowzroczności i wynikające z tego zamazane widzenie. Dlatego w trakcie okresu dojrzewania ważne są coroczne okulistyczne badania kontrolne, które pozwolą w porę wykryć i skorygować ewentualną wadę refrakcji.

U kobiet hormony w szczególny sposób mają wpływ na zmiany w obrębie narządu wzroku. Zmieniający się w ciągu życia poziom estrogenów i progesteronu skutkuje między innymi zaburzeniami w funkcjonowaniu gruczołów łojowych oczu, w wyniku czego może wystąpić nadmierna suchość oczu i dysfunkcje powierzchni oka. Również stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, a także okres ciąży i menopauzy mają wpływ na oczy. Zmienne poziomy hormonów mogą powodować podrażnienie oczu, uczucie suchości i dyskomfortu w obrębie oczu oraz zamazane, nieostre widzenie.

Duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku mają hormony tarczycy. Odpowiadają za prawidłowy rozwój gałek ocznych oraz tkanek oczodołu. Dlatego bardzo ważne u osób z chorobami tarczycy są regularne kontrole okulistyczne.
Każdy z nas wraz z wiekiem doświadcza zmian w widzeniu. Jednak niektóre zmiany mogą być sygnałem poważnych problemów dotyczących oczu.

Jeśli doświadczasz któregokolwiek z tych objawów bezwzględnie i pilnie udaj się do okulisty:
– wytrzeszcz jednego lub obu oczu
– ciemna kurtyna,welon przed okiem
– pogorszenie ostrości widzenia
– zniekształcenie obrazu
– podwójne widzenie
– nadmierne łzawienie
– utrata obwodowego widzenia
– tęczowe koła wokół źródeł światła
– pojawienie się nowych, licznych mętów przed okiem
– błyski światła przed okiem
– ból oka
– czerwone oko.