Świat Oka Centrum Okulistyczne

Infolinia Infolinia i zapisy 22 307 79 77 REJESTRACJA ONLINE


Endokrynolog dziecięcy u okulisty?
Opracowała dr n. med. Elżbieta Lipska - specjalistka chorób dzieci, endokrynologii i diabetologii dziecięcej

Endokrynologia to dziedzina medycyny zajmująca się działaniem hormonów – swoistego systemu sterowania w naszym organizmie. To hormony – maleńkie cząsteczki wytwarzane w różnych narządach, takich jak przysadka mózgowa, tarczyca, przytarczyce, nadnercza czy gonady, wpływają na działanie całego organizmu, na jego rozwój, wzrastanie, dojrzewanie, rozwój mózgu i inne bardzo istotne elementy.

Czy zatem endokrynologia jest ważna dla rozwoju Twojego dziecka? Kluczowa – to słowo chyba najlepiej oddaje jej znaczenie. To hormony tarczycy odpowiadają za to, że mózg noworodka, niemowlęcia i małego dziecka rozwija się prawidłowo. To hormon wzrostu, wraz z wieloma innymi, odpowiada za to, że z malutkiego noworodka wyrasta piękna kobieta lub rosły mężczyzna. To wydzielany przez nadnercza kortyzol pozwala Twojemu dziecku właściwie reagować na różne bodźce, których dostarcza mu świat. To przytarczyce wytwarzają hormony, dzięki którym kości są mocne i zdrowe. To hormony płciowe powodują, że dzieci dojrzewają płciowo. To insulina dba o to, aby zjedzony posiłek został właściwie przetworzony i budował rosnący organizm. A tym wszystkim zawiaduje podwzgórze i przysadka mózgowa.

No dobrze, ale po co endokrynolog dziecięcy u okulistów?

Wady wzroku, ich progresja mogą mieć związek z zaburzeniami układu endokrynnego. Tak jak należy dbać i regularnie co roku kontrolować wzrok dziecka, o czym pisze dr Anna Ambroziak w poście https://swiatoka.pl/blog/choroby-wzroku-a-profilaktyka-dziecieca/ tak samo należy kontrolować proces wzrastania (zarówno wzrost, jak i masę ciała dziecka), oraz proces dojrzewania płciowego, które prawidłowo u dziewczynek rozpoczyna się od 8-go, a u chłopców od 9-go roku życia. Regularna kontrola pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Zaś wczesna diagnostyka i ewentualnie właściwe leczenie daje szansę na wczesny powrót na „właściwe tory”. W endokrynologii dziecięcej bardzo ważna jest zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”…

Zacznijmy od szefowej w układzie hormonalnym człowieka – przysadki mózgowej. To mały, ale bardzo ważny element układu hormonalnego organizmu. Przysadka jest nadrzędnym organem dla niemal wszystkich pozostałych narządów układu hormonalnego. Jej zaburzenia wpływają więc na cały układ hormonalny, a więc na cały rosnący organizm. Przysadka znajduje się w mózgu, bardzo blisko miejsca skrzyżowania nerwów wzrokowych. Dlatego często jej choroby w pierwszej kolejności ujawniają się w postaci zaburzeń widzenia, zanim jeszcze wystąpią objawy zaburzeń układu hormonalnego.

To jedna z przyczyn dla których u dzieci z wadą wzroku, zwłaszcza postępującą, warto sprawdzić wraz z endokrynologiem dziecięcym, czy wszystko jest w porządku.

To początek, na ciąg dalszy zapraszam w przyszłości.